نشست خبری و بررسی آلبوم موسیقی از جان و از دل

اختصاصی نمانو , مصاحبه , موسیقی ج آوریل 14 - بدون دیدگاه
تصویر خبر نشست خبری و بررسی آلبوم موسیقی از جان و از دل

نشست نقد و بررسی آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر به سرپرستی نوید دهقان ، با صدای سالار عقیلی ، روز چهارشنبه ۲۸ مهر در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد .

در این جلسه اساتیدی چون داریوش پیرکانیان ، علی جهاندار و اردشیر کامکار و هنرمندانی چون مهیارعلیزاده و کوروش متین به نقد و بررسی پرداختند و جناب آقای صارمی مجری این برنامه بود .

بابک چمن آرا ( مدیر عامل مرکز بتهون ) ، حمید نوری فام ( مدیر عامل شرکت گیتی گویش ) ، امیر حسین بی ریا ( مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری مهر ایرانیان ) ، علی عزیزی (مدیر عامل شرکت آوای بیستون ) ، مجید طوسی ( مدیر عامل شرکت فرهنگی سلفا ) و کامران حاتم پور از ناشرین حاضر در این جلسه بودند .

گزارش :
در ابتدای مراسم نقدو بررسی آلبوم از جان و از دل با نمایش کلیپ از آثار شروع و در ابتدا جناب آقای صارمی بیان خیر مقدم به حضار نمود – و سپس از نوید دهقان ( سرپرست گروه موسیقی قمر ) دعوت کرد که از جان و از دل را معرفی کند .

نوید دهقان : گروه موسیقی قمر گروهی است که ۱۰ سال پیش تشکیل شد و همواره به تولید آلبوم های موسیقی و برگزاری کنسرت می پردازد  و اعلام نمود که تولید از جان و از دل حدودا دو سال است که طول کشیده است .
وی اعلام نمود ، تابستان ۹۳ شروه به آهنگسازی ، تنظیم و ضبط آثار نمودیم که این اثر پاییز ۹۵ به اتمام رسید و با همکاری شرکت فرهنگی هنری ایران گام ، به مدیریت جناب صدرالدین حسین خانی در ۲ سی دی منتشر گردیده است .

پس از صجبت های نوید دهقان ، آقای صارمی از اساتید و هنرمندان دعوت کرد تا آلبوم را بررسی کند ، به ترتیب استاد علی جهاندار ، استاد داریوش پیرنیاکان، استاد اردشیر کامکار، کوروش متین و مهیار علیزاده به روی صحنه مستقر شدند .

در ابتدا استاد پیرنیاکان شروع به برسی کار نمود ، در ابتدا از روند سخت تولید یک اثر هنری و عرض تبریکی به نوید دهقان و گروه قمر نمود و طولانی بودن قطعات ، تکرار جملات ، و نقایص آواز را از ایرادهای این اصر خواند .

استاد علی جهاندار در ادامه تبریکی به گروه قمر گفت و اعلام کرد : خواننده ها نباید درگیر دست و تشویق های مردم باشند ، باید قبل از این ها به صدای خود بپرداد وی اعلام کرد سالار عقیلی می تواند بیش از این ها از قابلیت هایش استفاده کند و بیشترین مشکلات این اثر را آواز دانست .

استاد اردشیر کامکار در ادامه اعلام کرد که این اثر می توانست به جای ۲ سی دی در یک سی دی خلاصه شود و تعدادی از سولو نوازی ها را اضافه دانست . وی درباره ی ترک دوم این اثر گفت : تنظیم اثر با به کارگیری پیانو در این آلبوم کار جالبی نبود .

کوروش متین ، آهنگساز و نوازنده سنتور پس از تبریک به این گروه یادداشت های خود را بیرون آورد ، به ترتیب از کاور های آلبوم ایراد هایی گرفت که بسیار منطقی بود – ایرادهایی در کاور آلبوم بود از نطر عامیان مورد توجه قرار نمیگرفت اما از نظر بینش ریزبینانه به چشم می آمد .
طولانی بودن قطعات از ایرادهای آلبوم بود که متین به آن اشاره کرد و سولونوازی های بخشی از آلبوم را اضافه دانست و در نهایت درباره ی بخش هایی از تنظیم بحث کرد.

مهیار علیزاده اعلام کرد که به نظر من سالار عقیلی خواننده ایست که در بین آوازخوانان امروز ، بسیار ریتم شناس خوبی است و بسیار راحت می خواند . وی درباره ی طولانی بودن قطعات نیز صحبت هایی کرد و در نهایت به گروه قمر تبریک گفت .

در ادامه استاد پیرکانیان اعلام کرد : نوازنده های امروز جوان ما از نظر تکنیک سطح بسیار بالایی دارند اما از نظر ریتم و موقعیت شناسی مشکل دارند و به نوازندگان پیشنهاد داد که حتما به کلام اثر دقت کنند و با توجه به آن بنوازد .

لازم به ذکر است استاد جهاندار خاطراتی از استاد شجریان ، ذوالفنون ، ارهام صدر و … بیان کرد تا حال و هوای سالن را تغییر دهد .

در نهایت نوید دهقان آلبوم بی کلام بابک صفری را معرفی نمود و از حضار خواست تا از آثار بی کلام حمایت کنند .
این آلبوم نیز از شرکت فرهنگی هنری ایران گام منتشر شده است .

گزارش روابط عمومی شرکت فرهنگی هنری ایران گام :

به گزارش واحد خبری – تحلیلی مرجع اینترنتی نمانو ، به نقل از روابط عمومی موسسه ایران گام، نشست نقد و بررسی آلبوم از جان و از دل به آهنگسازی نوید دهقان با صدای سالار عقیلی به تهیه‌کنندگی صدرالدین حسین‌خانی(مدیر شرکت ایران گام) و با حضور جمعی از هنرمندان از جمله داریوش پیرنیاکان، اردشیر کامکار، علی جهاندار، مهیار علیزاده، کوروش متین و … و با اجرای شهرام صارمی کارشناس موسیقی فرهنگسرای ارسباران روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه در این فرهنگسرا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، ویدیوی تصویری آهنگ تا باز نیایی با شعر علیرضا خیابانی برای حاضران در سالن پخش شد و در ادامه نوید دهقان آهنگساز آلبوم از جان و از دل به روی صحنه آمد و در مورد حضورش در این جلسه گفت: خیلی خوشحالم که امروز اینجا هستم و در مقابل شما ایستاده ام و خوشحال تر از آن اینکه در مقابل اساتیدی قرار گرفته ام که همیشه برای من از کودکی الگو بودند و دوست داشتم که آنها را از نزدیک ببینم و هم اکنون لحظاتی که در این اساتید هستم واقعاً برای من جزو عمر حساب نمی شود.

وی همچنین گفت: گروه موسیقی قمر ۱۰ سال که مشغول فعالیت است؛ در این ۱۰ سال کنسرتهای زیادی برگزار و آثار منتشر کرده ایم و تا اینکه امروز به آلبوم از جان و از دل رسیده ایم، برای این اثر دو سال وقت گذاشته شده است و تک تک اعضای گروه مدت ۱۰ است که در کنار همدیگر هستیم و این خیلی با اهمیت و مهم است و مثل یک خانواده هستیم. احساس و مضرابهای تک تک آنها برای خلق این اثر موثر بود. این خیلی با اهمیت است و فکر می کنم که همیشه مدیون آنها خواهم بود. به خاطراین همه صبر و حوصله و تحملی که داشتند و احساس بی نظیری که در این کار به خرج دادند.

کوک سازها برای آزادی و آزادگی

آهنگساز آلبوم از جان و از دل در ادامه افزود: هنر زیستن و هنر آزادگی خیلی مهم است و هنرمندانی در اینجا

نشسته اند که سالها سازشان را برای آزادی و آزادگی کوک کرده اند و به خاطر همین هست که من فکر می کنم سالهال سال همین افراد اسمشان و اثرشان خواهد ماند. اساتید موسیقی ایران رنجها و مرارتهای زیادی را متحمل شدند تا موسیقی را از تندباد حوادث عبور دهند و به دست ما برسانند، نسل امروز با خلأ بزرگی مواجه هست و آن خلأ آموزش است. من از اساتیدم خواهش کردم که آلبوم از جان و از دل را بشنود و در همه جوانب و زمینه ها اگر نظری دارند بفرمایند و امیدوارم که این روند برای باقی آثاری که منتشر می شود ادامه پیدا بکند.

نشر موسیقی با مشکلات عدیده ای روبرو است

نوید دهقان در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: واقعاً بایستی در اینجا یک سپاسگذاری ویژه ای از آقای صدرالدین حسین‌خانی مدیر شرکت موسیقی ایران گام داشته باشم؛ ما حدود سه سال است که با همدیگر کار می کنیم؛ نشر موسیقی با مشکلات عدیده ای روبرو است، یعنی آثاری که تولید می شود، در این سرزمین متأسفانه قانونی کپی رایت وجود ندارد و آثار به صورت غیرقانونی دانلود می شود و این واقعاً خیلی بد است و صنعت موسیقی و هنر جدی موسیقی را با یک مشکل بزرگی مواجه کرده است.

مردم دیگر رغبتی به خریدن آثار موسیقایی ندارند و دوست دارند آنها را خیلی راحت در موبایلهایشان در اختیار داشته باشند؛ در این شرایط، شرکت موسیقی ایران گام که من از نزدیک شاهدم که با چه سختی هایی کار می کنند و با چه مسائلی مواجه هستند؛ واقعاً جای تشکر دارد و امیدوارم که هنرمندها هم به آنها کمک بتوانند تا بتوانند این روند را ادامه بدهند و آثار بهتر و بیشتری را تولید بکنند.

چهار رکن زیبایی، سهل و ممتنع، آزادگی و اندیشه در یک اثر هنری

در بخش دیگری از نشست نقد و بررسی آلبوم از جان و از دل داریوش پیرنیاکان، اردشیر کامکار، علی جهاندار، مهیار علیزاده و کوروش متین با دعوت شهرام صارمی کارشناس موسیقی و مجری مراسم به روی صحنه آمدند و در ابتدا داریوش پیرنیاکان آهنگساز، نوازنده تار و استاد رشته موسیقی دانشگاه تهران گفت: در هر کار هنری بایستی چهار رکن اساسی وجود داشته باشد؛ اولین رکن یک هنر زیبایی است، دومین رکن آن سهل و ممتنع بودن آن است، سومین رکن آن این است که بایستی در آن آزادگی وجود داشته باشد یعنی به ما یک رهایی و آزادگی القا بکند و در نهایت رکن چهارم آن وجود اندیشه در آن اثر است، اگر اندیشه ای در پشت یک کار هنری وجود نداشته باشد آن کار، کار روز است و کاری است که تاریخ مصرف دارد.

خلق ملودی‌های زیبا در آلبوم “از جان و از دل”

وی همچنین گفت: نوید دهقان شعر را به خوبی می فهمد و این حُسن خیلی خوبی است برای کسی که در زمینه تصنیف سازی کار می کند، همچنین روح شعر را خیل خوب حس می کند و واقعاً ملودی واژه ها را پیدا می کند؛ خیلی وقتها هست ما ملودی واژه ها را نمی شناسیم برای کدام واژه چه ملودی بسازیم. این یک بخش از شناخت شعر هست و بخش دیگر آن این است که ما پیام شعر را بگیریم و بدانیم که با چه ملودی ما بیشتر و برجسته تر آن را انتقال بدهیم و ایشان این را خوب می فهمد و ملودی های زیبایی در آلبوم از جان و از دل خلق کرده و مدولاسیونهای خیلی خوبی انجام داده است. از نظر من، آلبوم از جان و از دل اثر بسیار خوبی است و اثری است که می شود روی آن حساب کرد و می شود که پایه قرار بگیرد و جوانها از روی آن کار بکنند.

پیرنیاکان افزود: هنرمند کسی است که بداند جامعه و افراد جامعه به چه چیزی نیاز دارند البته باید توجه داشت که نیاز با خواستن متفاوت است و هنرمند باید بداند جامعه چه چیزی را نیازمند است و آن را به جامعه معرفی کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: متأسفانه ما در تولید آثار موسیقی به تکرار و حجم زیاد روی آورده‌ایم که این به موسیقی لطمه می‌زند. اما درباره این اثر باید بگویم که جملات آوازی به شدت در آن کم دیده می‌شود اما در کل اثر خوبی است و می‌تواند پایه و نمونه این برای نمونه به دیگر جوان‌ها باشد.

ماندگاری شجریان، فرهنگ شریف و بنان

در ادامه نشست نقد و بررسی آلبوم از جان و از دل علی جهاندار خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی ایران نیز گفت: معتقدم دوستان خواننده باید جمله‌بندی آواز را بشناسند و به عمق و ارزش آواز اهمیت دهند و این مسئله را یا از پیشکسوتان تعلیم ببینند یا تبعیت کنند. هنرجویان باید توجه کنند همه چیز را همه کس می‌دانند.

وی همچنین گفت: متأسفانه عمق آواز در چند سال اخیر در حال از بین رفتن است. درست است که آلبوم ها تولید می‌شوند و هنرمندان از سوی مخاطبان تشویق می شوند اما هنرمند باید بداند ماندگار کسی است که بتواند آثار را زیبا ارائه کند مانند؛ محمد رضا شجریان، فرهنگ شریف و استاد بنان.

آلبوم از جان و از دل خوب آهنگسازی و تنظیم شده است

در بخش دیگری از این مراسم، اردشیر کامکار آهنگساز و نوازنده کمانچه گفت: شکل گرفتن یک آلبوم خیلی کار سخت و دشواری است و در اینجا به نوید دهقان عزیز تبریک می گویم که مدیریت و سرپرستی خوبی انجام دادند؛ آهنگساز امروز فقط درگیر ملودی نوشتن و تنظیم قطعات نیست بلکه دغدغه‌های دیگری از جمله گرفتن مجوز از ارشاد را نیز دارد. اما درباره این آلبوم باید بگویم این اثر بسیار خوب آهنگسازی و تنظیم شده است.

وی گفت: هنر موسیقی، هنر انتزاعی است و هرکسی از نظر خود موسیقی را برداشت می‌کند از این رو کار موزیسین

بسیار سخت است زیرا هم باید به احساسات مردم اهمیت بدهد و هم اندیشه خود را در کار بیان کند. از طرفی هنرمند باید در یک اثر موسیقی به تمامی زوایای جامعه از جمله غم، شکست، پیروزی و شادی نگاه عمیقی داشته باشد تا بتواند این احساسات را در اثر هنری‌اش گنجانده و اثری خلق کند که شنونده را در بالا بردن اندیشه و آزادگی کمک کند.

اردشیر کامکار در بخش دیگری از سخنانش در مورد آلبوم از جان و از دل گفت: تک‌نوازی آلتو و کمانچه خیلی زیبا نواخته شده بود و گمان می‌کنم تا امروز کسی با ساز آلتو به صورت تکنوازی اجرا نداشته است اما درباره ایراد این اثر باید بگویم که پیانویی که با آواز استفاده شده بود بسیار ناهماهنگ بود.

هنر خوب، هنری است که قابل درک باشد

در بخش دیگری از این نشست کوروش متین آهنگساز و منقد موسیقی گفت: خوشحالم فضایی ایجاد شده تا استادان موسیقی را در مراسمی غیر از مجالس تحریم ببینم و این جای امیدواری است. هنر خوب، هنری است که قابل درک باشد اما در هنر معاصر این اتفاق نیفتاده و اثر هنری در بیشتر موارد با مردم ارتباط برقرار نمی‌کند البته این از ویژگی‌های هنر است که می‌تواند به سبک‌های مختلف و استایل‌های متفاوت ارائه شود.

سالار عقیلی به خوبی ریتم را می‌شناسد

در ادامه، مهیار علیزاده آهنگساز و نوازنده تار نیز گفت: با بیان اینکه مشکل اصلی خوانندگان ایرانی ریتم شناسی است؛ گفت: خوشبختانه سالار عقیلی خواننده‌ای است که به خوبی ریتم را می‌شناسد. از‌ آنجا که آلبوم با کلام است و از یک هنرمند استار در آن استفاده شده؛ بهتر بود توجه ویژه‌ای روی کلام می شد البته معتقدم که آلبوم باید خلاصه‌تر می‌بود و در یک سی دی ارائه می‌شد.

بخش پایانی این مراسم، آلبوم تکنوازی تنبک بر مدار زمان اثر فرهاد صفری به تهیه‌کنندگی صدرالدین حسین‌خانی توسط شرکت ایران گام و مؤسسه نغمه سرای روژین رونمایی شد و توسط پخش هنر شهر در سراسر کشور منتشر  و در اختیار علاقمندان به موسیقی قرار گرفت.

نوید دهقان سرپرست گروه موسیقی قمر در پایان این نشست گفت: فرهاد صفری برای خلق آلبوم تکنوازی تنبک بر مدار زمان خیلی زحمت کشید و نوازنده ای است که در این راه مرارت و رنجهای زیادی را متحمل شد و اطلاعات گسترده ای بر روی سازهای کوبه ای ایران دارد، از چهار سال پیش درگیر انتشار این آلبوم بود و هم اکنون هیچ شرکتی حاضر به انتشار آلبومهای تکنوازی نیست؛ تا اینکه از آقای صدرالدین حسین‌خانی مدیر شرکت موسیقی ایران گام خواهش کردم که آلبوم بر مدار زمان منتشر بکنند و واقعاً به شکل بسیاز زیبایی آن را منتشر کردند و هم اکنون در اختیار علاقمندان به موسیقی قرار گرفته است. امیدوارم که دوستان آن را بشنوند و آن را تهیه کنند و به دوستانشان هدیه بدهند و آثاری از این شکل بایستی از طرف علاقمندان به موسیقی مورد استقبال و حمایت قرار گیرد.

 

برچسب ها: تگی وجود ندارد
اشتراک گذاری :
نظرات

هیچ دیدگاهی برای نمایش موجود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

کنسرت گروه آرشا به زودی در (استان یزد) (کنسرسیوم فرهنگی هنری ستوده) تقدیم میکند

کنسرت گروه آرشا به زودی در (استان یزد) (کنسرسیوم فرهنگی هنری ستوده) تقدیم میکند اجرایی کم نظیر آهنگ های نوستالژی و خاطره انگیز با حضور اساتید مطرح ایران زمان اجرا: یکم شهریور ماه ۹۸ اجرای آهنگ های خاطره انگیز استاد ایرج( حسین خواجه امیری) فروش اینترنتی بلیط از سایت ایران کنسرت در دسترس میباشد. Www.iranconcert.com […]

ادامه خبر »

نمایش «حضار قیام کنند» به روی صحنه میرود

نمایش «حضار قیام کنند» نوشته‌ی مهتاب پویامنش و طراحی و کارگردانی امیرحسین مدنی از ۳۰ خردادماه ساعت ۲۱ در تماشاخانه استاد مشایخی به روی صحنه می‌رود. در  نمایش حضار قیام کنند محسن مسعودی، ابوالفضل خسروجردی، پگاه نقوی، محمد طاهری (مهمان از گروه هنری استوا)، پویا فیاضی و مهتاب پویامنش نقش‌آفرینی می‌کنند. این نمایش را پگاه […]

ادامه خبر »

آلبوم بار دگر در روز بزگداشت حافظ رونمایی می شود

رونمایی از آلبوم بار دگر در روز بزرگداشت حافظ آلبوم موسیقی باردگر به خوانندگی و آهنگسازی آرش قاسمی در روز بزرگداشت حافظ بیستم مهرماه در نشر چشمه رایزن رونمایی می‌شود. این آلبوم برگرفته از اشعار حافظ، مولانا، وحشی بافقی، فروغی بسطامی، هوشنگ ابتهاج، هاتف اصفهانی، نیمایوشیج و شاه نعمت الله ولی می باشد که توسط […]

ادامه خبر »

اولین نمایش صوتی خصوصی در ایران عرضه شد

نمایش صوتی کوری، اولین نمایش صوتی خصوصی در ایران نمایش صوتی کوری با اقتباس از کتاب کوری نوشته ژوزه ساراماگو با ترجمه و برگردان به نمایش کاملیا کریمی به کارگردانی و تهیه کنندگی فریبرز صفی در تاریخ ۲۰ مهر ماه سال جاری توسط موسسه فرهنگی هنری جام سبز در تمامی فروشگاه های اینترنتی محصولات فرهنگی […]

ادامه خبر »

پارازیت به کارگردانی رضا تفکری در فرهنگسرای گلستان خوانش خواهد شد

کمدی سورئال پارازیت به نویسندگی حسن سالارمنش و به کارگردانی رضا تفکری پارازیت توسط گروه هنری آواتیاترشنبه سی ام تیر ماه ساعت بیست در فرهنگسرای گلستان به صورت رایگان خوانش خواهد شد نقش خوانان به ترتیب ایفای نقش : گلناز عمرانی مهسا خسروی سجاد عالی زاده همایون ظفرپور علی شفیعی امیرحسین چرمچی محمدمهدی منصوری عکاس […]

ادامه خبر »
آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو آلبوم موسیقی از و از دل کاری از گروه موسیقی قمر -نمانو
مشکلی در پخش ایجاد شده است

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نمایش گستر نوین هنر ایران می باشد

طراحی و تولید : گروه نرم افزاری ابتکار نوین پارس